X Hotovo z 30%

Vyplňte tento minutový kvíz a získejte zaměření vašeho domu pro cenovou kalkulaci.

X Hotovo z 60%
X Hotovo z 80%
X Hotovo z 90%
X

ĎAKUJEME!

KEĎ TO SPOČÍTAME, ozveme sa Vám a pošleme cenovú kalkuláciu.

Nechajte si spočítať náklady na úsporu ZJISTIŤ CENU

np_widgets.png
zv_widgets.png

Tepelná izolácia sklenenou vatou vs. striekaná penová izolácia

11.03.2015 - 13:17

STRIEKANÁ PENOVÁ IZOLÁCIA ALEBO SKLENENÁ VATA ? 

Tepelná izolácia sklenenou vatou je menej účinná ako izolačné peny a to najmä v extrémne nízkych teplotách. Hlavným dôvodom je vzduchotesnosť. Sklenená vata bez ohľadu na kvalitu inštalácie, nevytvára vzduchovú zábranu a umožňuje, aby skrz ňu,v spojoch prechádzal vzduch. V okolí izolácie a vo vnútri stavebných konštrukcií sa tak stretne vnútorný vzduch a vonkajší vzduch s rozdielnou teplotou. Dôjde ku kondenzácii par a v izolácii sa Vám začne vytvárať vlkhosť, ktorej sa budete ťažko zbavovať a pokiaľ bude izolačná vata mokrá tak nebude izolovať.

Nespornou výhodou striekanej penovej izolácie oproti izolačnej vrstve z minerálnej vlny, je bezšpárová technológia, vďaka ktorej vznikne celistvá vrstva tepelnej izolácie. 

POROVNANIE TEPELNEJ IZOLÁCIE SKLENENOU VATOU , MINERÁLNOU VATOU A STRIEKANOU PENOVOU IZOLÁCIOU 

  IZOLÁCIA VATOU  STRIEKANÁ PENOVÁ IZOLÁCIA 
 
Ako funguje Nefunguje. K dispozícii sú 2 typy - Prvý je striekaná penová izolácia s otvorenou štruktúrou buniek, ktorá sa používa do suchého prostredia. Druhým typom je striekaná penová izolácia s uzavretou štruktúrou buniek, ktorá je vhodná do vlhkého prostredia. 
Životnosť  Je omedzená, časom stráca izolačné vlastnosti.  Po dobu životnosti budovy, trvale nemení parametre. 
Extrémne tuhá zima  Dochádza k rýchlemu úniku tepla, vznik tepelných mostov a vlhnutie izolácie.  100% vyplní a utesní všetky miesta, tým pádom teplo nemá šancu kade unikať. 
Energetická účinnosť  Minimálne účinná.  Podstatne efektívnejšia, úspora 30 až 70%. 
Únik vzduchu  Ano Čo sa týka izolácie s uzavretou štruktúrou buniek, tu nedochádza k žiadnému úniku. K naozaj minimálnemu úniku dochádza u izolácie s otvorenou štruktúrou buniek. 
Cena Podľa druhu izolačné vaty kvalitnejšie vata od cca 1000 kč za m3 plus dovoz materialu a prace, celková čiastka 2200kč bez DPH.  V mnohých prác a preukázateľne lepších vlastnostiach môže suma rovnaká alebo o cca o 10 - 18% všetko záleží na veľkosti a serióznosti firmy. 
Výhody Nízke náklady na zateplenie  Rýchla návratnosť investície. 
Inštalácia  Časovo náročná, nutnosť kotvenia a veľké množstvo spojov 

 

Rýchla aplikácia vytvára bezšpárovú izolačnú vrstvu bez nutnosti kotvenia. 

 

 

Striekaná pena je unikátnou zmesou dvoch látek (zložka A , a zložka B ), pri ich zmiešaní pod určitou teplotou a tlakom vznikne zmes, v ktorej nadúvadla vytvoria obrovské množstvo malých, vzduchových bubliniek.Zmes zároveň s pomocou nadúvadiel expanduje na 50 až 150 násobok svojeho pôvodného objemu a stvrdne do pevnej látky.Podľa vznikutej bunečnej štruktúry,potom rozlišujeme peny s otvorenou, alebo uzavretou štruktúrou buniek. 

DRUHY STRIEKANEJ PENOVEJ IZOLÁCIE

Nie je jedna penová izolácia ako druhá. Rozdiel medzi izolačnými penami je velký.Peny s otvorenou štruktúrou majú celkom odlišné parametre a hlavne miesto kde sa používajú. Izolačná pena s uzavretou štruktúrou buniek je veľmi pevná a od určitej hrúbky vytvorí parozábranu a zabráni prieniku vlhkosti. Striekaná pena s otvorenou štruktúrou buniek je mäkka a difúzne otvorená, a umožňuje, aby skrz ňu prechádzala vodná para-voda. Tieto vlastnosti obidvoch pien sú zásadne a je nutné porozumieť zásadnému rozdielu a ich použitiu. V žiadnom prípade by nemala byť pena s otvorenou štruktúrou buniek použitá do vlhkych miest a nesmie mať kontakt s vodou , tento druh peny je vyrobený do suchého vnútorného prostredia. 

ENERGETICKÁ ÚČINNOSŤ STRIEKANEJ PENY OPROTI IZOLÁCII VATOU

Ako bolo popísané vyššie zloženie vaty nezastaví prúdiaci vzduch. V priestoroch, kde je inštalovaná izolácia sklenenej vaty môže unikať priemerne viac než 30% tepla. Pokiaľ je naviac izolácia zle nainštalovaná a sú v nej medzery, napríklad okolo svetiel, spojov a trámov, vzniknú tepelné mosty a dochádza k ešte väčším únikom tepla a kondenzácii vlhkosti. Zatiaľ, čo penová izolácia kompletne vyplní všetky medzery a zabráni nežiadúcemu úniku teplého vzduchu.

Izolácia vatou patrí stále v Česku k najčastejšie využívaným spôsobom zatepľovania. Vďaka nezpochybniteľným prednostiam striekaných penových izolácii sa však použitie tohoto moderného spôsobu zateplenia, na úkor minerálnych vat, neustále rozširuje. .

Ďalšie články, ktoré by Vás mohli zaujímať

Pena EXY - Prečo to funguje tak dobre?

Čo je penova izolacia EXY? Striekaná penová izolácia EXY na vodnej bázi s otvorenými bunkami s...

16.03.2015 - 09:31 Celý článok

INSTASTIK™ lepidlo

Počet balení Insta-Stiku vždy záleží na type aplikácie resp. na technologickom postupe nanášania...

24.02.2015 - 12:31 Celý článok

Prečo má striekaná pena EXY lepšie výsledky než sklenená vata?

Otázka: Prečo má striekaná pena EXY lepšie výsledky než sklenená vata? Odpoveď: Vlastnosti...

24.02.2015 - 12:06 Celý článok

VIAC AKO 1000 PARTNEROV PO CELOM SVETE!

NÁJSŤ PARTNERA VO SVOJEJ KRAJINE

Nezáväzný dopyt

Máte záujem o izoláciu vyrábanú hlavou alebo sa chcete len na niečo opýtať? Napíšte nám.

Meno:
Priezvisko:
Váš e-mail:
Telefón:
Miesto stavby (krajina)
Dopyt:
izoláciu interiéru
izoláciu exteriéru
liatu penu na izoláciu dutín
ochranný náter na existujúce a nové strechy